Zniknęły Ci linki w Google Webmaster Tools?

błąd w google webmaster toolsNarzędzie Google Webmaster Tools jest jednym z podstawowych narzędzi jakie oferuje Google, które jest wykorzystywane w czasie procesu pozycjonowania i służy między innymi do badania optymalizacji strony, badania jaki ruch jest generowany na stronie i czy nie należy czegoś na witrynie poprawić aby była ona bardziej widoczna w wyszukiwarce google.

Jak każde narzędzie wypuszczane przez Google tak i GWT ma swoje wady i potrafi czasem pokazywać błędne dane. Ostatni problem (nie jest to już pierwszy raz kiedy Google pokazuje, że nie jest idealne w tym temacie) dotyczy pokazywania liczby linków jakie skierowane są do pozycjonowanej strony. W jednej z zakładek znajdziemy taką informację, jest w niej zawarta ogólna liczba linków skierowanych do witryny oraz ich anchory oraz najczęściej wskazywane podstrony naszego serwisu (takie podstrony, do których prowadzą jakieś linki z domen zewnętrznych).

Wielu użytkowników GWT w ostatnich dniach zauważyło znaczący spadek liczby linków jakie pokazuje to narzędzie, pomimo nie usuwania żadnych linków skierowanych do strony. Spadki są rzędu nawet osiemdziesięciu procent. Ostatnia taka wpadka google miała miejsce w styczniu tego roku. Widząc takie spadki można zacząć się martwić ponieważ wiadomo, że linki skierowane do danej witryny mają ogromny wpływ na jej pozycjonowanie i spadek ilości tych linków może być równoznaczny ze spadkiem pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Google uspokaja jednak mówiąc, że jest to tylko kolejny błąd w ich systemie i zostanie on wkrótce naprawiony. Jeśli ktoś chciałby podyskutować na ten temat, to zapraszamy do wątku na http://www.webmasterworld.com/google/4583169.htm